Vyšetrenie žalúdka - gastroskopia.

 

alebo ezofagogastroduodenoskopia je endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu – pažeráka, žalúdka a dvanástnika ohybným prístrojom – gastroskopom. Dôvodom na vyšetrenie býva celá škála príznakov, najmä bolesti v hornej časti brucha, napínanie na vracanie, vracanie, chudnutie, sťažené prehĺtanie ale aj menej alarmujúce príznaky ako nevoľnosť, plnosť v nadbrušku, nechutenstvo, pálenie záhy. V prípade veľmi intenzívnych bolestí brucha, vracania krvi, výskytu čiernej kolomažovitej stolice, či závažnej chudokrvnosti je gastroskopia nevyhnutná v čo najskoršom možnom termíne, najneskoršie do 24 hodín.

 

Vyšetrenie nalačno

Pred gastroskopickým vyšetrením sa nesmie minimálne 6 hodín jesť a piť. Princíp a postup vyšetrenia je pacientovi dôkladne vysvetlený, súhlas s výkonom potvrdí podpisom. Lekára treba informovať o užívaných liekoch, najmä tých, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi. Z ústnej dutiny je nutné odstrániť prípadnú snímateľnú zubnú protézu. Pred zavedením prístroja sa hrdlo znecitliví lokálnym anestetikom v spreji. Gastroskopia sa vykonáva v leže v polohe na ľavom boku. Do úst medzi zuby sa vloží ochranný plastový náustok. Na pokyn lekára na začiatku výkonu pacient aktívne naznačí hlt, čo umožní vkĺznutie prístroja do pažeráka. Prvotný pocit nedostatku vzduchu ako aj napínanie na vracanie, možno zmierniť pravidelným dýchaním a sústredením sa na pokyny vyšetrujúceho lekára a zdravotnej sestry. Vyšetrenie trvá niekoľko minút (1 až 3 minúty) a nie je bolestivé. Počas neho sa často odoberá vzorka sliznice na histologické vyšetrenie prostredníctvom drobných klieštikov, zavádzaných cez kanálik vo vnútri gastroskopu. Odber vzorky pacient necíti, poranenie sliznice je minimálne a nebýva zdrojom výraznejšieho krvácania. Histologickým vyšetrením vzorky je možné získať dôležité informácie (zápalové ev. nádorové zmeny, prítomnosť Helicobactera pylori). Komplikácie diagnostickej gastroskopie sú veľmi zriedkavé, skôr sa vyskytnú ako následok utlmujúcej injekcie (alergia, točenie hlavy, kolapsový stav, poruchy srdcového rytmu, dýchací útlm). Z komplikácií samotného výkonu by sa mohlo vyskytnúť poškodenie zadnej steny hltanu, výnimočne by mohlo prísť k prederaveniu steny pažeráka alebo žalúdka, najmä pri ich postihnutí chorobným procesom.

 

Ako zatiaľ jediná gastroenterologická ambulancia na Slovensku  Vám máme možnosť ponúknuť vyšetrenie žalúdka nadštandardným spôsobom ultratenkým prístrojom (viď úvodná strana).