Príprava na kolonoskopické vyšetrenie
Vážený pecient, pacientka. Na vyšetrenie hrubého čreva je potrebné, aby bolo hrubé črevo úplne vyprázdnené. Len tak je možné zabezpeči, aby sa vyšetrenie urobilo a vyhodnotilo bezchybne. Nami alebo praktickým lekárom si necháte predpísať prípravok X- prep, Picoprep alebo Fortrans ( použijete) a Mesocain gél    ( donesiete na vyšetrenie)

5 dní pred vyšetrením: Vynechať preparáty železa, nesteroidné antireumatiká ( lieky obyčajne užívane na bolesti chrbtice, svalov a kĺbov, menštruačné bolesti) a potraviny bohaté na vlákninu.
Deň pred vyšetrením:
a, (príprava X-prep) Raňajky: tekuté, väčší príjem tekutín. Obed: čistý vývar z polievky, nepiť mlieko, ovocné šťavy. O 13:00 hod vypiť prípravok X-prep a zapiť veľkým pohárom vody alebo čaju. Nepiť mlieko ani ovocné šťavy. Od 13-tej hodiny pite každú hodinu veľký pohár vody alebo čaju- spolu aspoň 4 litre tekutín. Po 5-8 hodinách po požití dôjde k úplnému a bezpečenému vyprázdneniu čriev. ( Pre diabetikov: 1 fľaša X-prep obsahuje 4.16 sacharidových jednotiek).

b, (príprava Fortrans) Raňajky: tekuté, väčší príjem tekutín. Obed: čistý vývar z polievky, nepiť mlieko, ovocné šťavy. Okolo 13:00 hod si rozrobíte prípravok v pomere 1 vrecko na jeden liter čistej vody.,Takto urobený roztok celkovo 4 litre) vypiť postupne v priebehu pár hodín (osoby s hmotnosťou menej ako 50 kg užijú len 3 sáčky, t.j celkovo 3 litre pripraveného roztoku(). Nepiť mlieko ani ovocné šťavy. Po niekoľkých hodinách  dôjde k úplnému a bezpečnému vyprázdneniu čriev.

c, (príprava Picoprep) Raňajky: tekuté, väčší príjem tekutín. Obed: čistý vývar z polievky, nepiť mlieko, ovocné šťavy. Okolo 13:00 hod si rozrobíte prípravok v pomere 1 vrecko v pohári vody , dôkladne rozmiešate. Vypijete a následne 2 hodiny pijete tekutiny podľa možností aspoň 2 litre.  O 16- tej hodine postup zopakujete s druhým vreckom a obdobným množstvom tekutín Nepiť mlieko ani ovocné šťavy. V priebehu niekoľkých hodín  dôjde k úplnému a bezpečnému vyprázdneniu čriev.

V deň vyšetrenia: neraňajkujte, pite, ak Vám lekár nepredpísal inak, približne do dvoch hodín pred vyšetrením 1-2 šálky čaju alebo vody.  Lieky môžete užívať všetky, okrem železa a podľa poučenia lekára alebo sestry. Prosíme o dodržanie dátumu vyšetrenia, čas vyšetrenia je orientačný. V prípade, že nemôžete prísť na daný termín, oznámte to prosím čím skôr telefonicky (vo Vranove 0944195566, v Kosiciach 055/6367697). Mesocain gél je potrebné doniesť na vyšetrenie.

Dve hodiny pred vyšetrením môžete užiť nejaký liek proti bolesti - napr Novalgin, Algifen, Spasmomen etc. ( pozor nie zo skupiny nesteroidných antireumatík-  kyselina acetylsalicylová- Anopyrin, deriváty kyseliny acetyloctovej- indometacin, deriváty kyseliny propiónovej- ibuprofén, kyseliny antranilovej a pyrazolónové deriváty- fenylbutazón a iné...